bcycle5.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   

Ana Sayfa > Bisiklet > YazılarBisiklet; Günlük Hayatın Bir Parçası

Yazı ve Fotoğraflar: Nuran Kansu

 

bisiklet_vancouver_01.jpg
bisiklet_vancouver_02.jpg
bisiklet_vancouver_03.jpg
bisiklet_vancouver_04.jpg

bisiklet_vancouver_05.jpg
bisiklet_vancouver_06.jpg
bisiklet_vancouver_07.jpg
bisiklet_vancouver_08.jpg

Siz yolda yürürken yanınızdan bir bisikletli geçmeyecek öyle mi? Eğer Vancouver’da yaşıyorsanız bu mümkün değil. Çünkü bisiklet hayatın bir parçası haline gelmiş. Kaç yaşında olursa olsun 7’den 70’e, kadın, erkek, çocuk herkes sürekli her hangi bir sebeple bisiklet kullanıyor. Hem spor ve sağlık hem zevk için ama en önemlisi ulaşım için kullanıyorlar bisikleti.

 

Vancouver sakinleri en ucuz ulaşım yolunun bisiklete binmek olduğunu söylüyorlar. Doğrusu ya trafiğin yoğunluğunu azaltmak, çevrenin ve havanın temizliği ve aynı zamanda sağlıklı bir yaşam için şehir belediyesi de buna büyük destek veriyor. Belediye, şehrin her yanını bir ağ gibi ören bisiklet yollarının sayısını her gün artırıyor. Tek yapacağınız şey trafikte kurallara uymak ve kask takmak. Ha tabii bir de bisiklet satın almak. Sonra şehir sizin için bisikletle dolaşılabilecek en kolay yer halini alabiliyor.

 

bisiklet_vancouver_09.jpg
bisiklet_vancouver_10.jpg
bisiklet_vancouver_11.jpg
bisiklet_vancouver_12.jpg

bisiklet_vancouver_13.jpg
bisiklet_vancouver_14.jpg
bisiklet_vancouver_15.jpg
bisiklet_vancouver_16.jpg

bisiklet_vancouver_17.jpg
bisiklet_vancouver_18.jpg
bisiklet_vancouver_19.jpg
bisiklet_vancouver_20.jpg

Yollarda uyulması gereken birkaç önemli kural var. Kanada trafik kanunlarına göre bisiklet de tıpkı araba ve motorsiklet gibi bir araçtır ve onlarla aynı sorumlulukları paylaşır. Eğer bisiklet kullanıyorsanız trafik yönünde hareket etmeniz gerekir. Trafiğe karşı yönde bisiklet kullanamazsınız. Her ne kadar arabalar kadar haklarınız varsa da yolun ortasında değil yolun sağından gitmelisiniz. Aynı zamanda yayalara ve araba kapılarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kaldırımda bisikletinizi elinizde sürmelisiniz. 

 

Şehrin merkezindeki işlerini kolayca halledebilmek ya da iş çıkışı deniz kıyısında, parkta  veya ormanda bisiklete binmek için bisikletlerini arabalarının arkasından hiç eksik etmeyenlerin sayısı oldukça fazla. Bisikletlerin giremediği sokak, orman, park, patika neredeyse hiç yok. Her yerde bisiklet kullanılabilir işareti görebiliyorsunuz. Bisiklet yolu olmayan patika ya da caddelerde bisikletlilerin yolu, yayalarla ya da arabalarla ortak kullanabilmelerine izin veren işaretlere de rastlayabiliyorsunuz. Kısacası bisiklet her yerde, hayatın içinde.

 

Vancouver'da her gün 4000 kişi şehir merkezindeki iş yerine bisikletiyle gidiyor ve şehrin genelinde her gün yapılan bisiklet gezi sayısı 60.000. Evet yanlış okumadınız 60.000 bisiklet sefer sayısı var.  

 

bisiklet_vancouver_21.jpg
bisiklet_vancouver_22.jpg
bisiklet_vancouver_23.jpg
bisiklet_vancouver_24.jpg

bisiklet_vancouver_25.jpg
bisiklet_vancouver_26.jpg
bisiklet_vancouver_27.jpg
bisiklet_vancouver_28.jpg

Şehrin bir ucundan diğer ucuna giderken uzun yollarda yorulabilirsiniz. Bunun da çaresi var. Bisikletinizle belediye otobüsüne, metroya ya da deniz otobüsüne binerek yolunuza devam edebilirsiniz. Bunun için ayrı bir ücret ödemediğiniz gibi siz bisikletinizi otobüsün önünde bisiklet için yapılmış yere emniyetli bir şekilde yerleştirirken otobüs şoförü ve insanlar sizi anlayış ve sabırla bekliyorlar. 

 

bisiklet_vancouver_29.jpg
bisiklet_vancouver_30.jpg
bisiklet_vancouver_31.jpg
bisiklet_vancouver_32.jpg

bisiklet_vancouver_33.jpg
bisiklet_vancouver_34.jpg
bisiklet_vancouver_35.jpg
bisiklet_vancouver_36.jpg

bisiklet_vancouver_37.jpg
bisiklet_vancouver_38.jpg
bisiklet_vancouver_39.jpg
bisiklet_vancouver_40.jpg

bisiklet_vancouver_41.jpg
bisiklet_vancouver_42.jpg


Vancouver'da bisiklet kiralamak hiç dert değil. Şehrin içinde size en uygun bisikleti kiralarken, kask ve gerek duyduğunuz diğer malzemelerde veriliyor. Bunun yanı sıra bisiklet kulüpleri ve buluşma grupları ile toplu halde şehir içinde ve dışında bisiklet turlarına katılabilirsiniz. Bisiklet almak, taşımak ve bakımıyla uğraşmak istemiyorsanız kısa süreli kullanımlar için (yarım saat en fazla) bisiklet paylaşım programına katılarak belirli bisiklet duraklarından belli bir ücret karşılığında bisikleti alıp gideceğiniz yerdeki durağa bir başkasının kullanımı için bisikleti bırakabilirsiniz.

 

Siz de kendi şehrinizde bisikletin hayatınıza bu denli rahat girmesini istemez misiniz?

 

Nuran Kansu - [email protected]
Tasarım: Studio Martin