foto10.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   

Ana Sayfa > Trekking ve Gezi > AnılarLuang Prabang, Laos

Fotoğraflar ve Yazı: Arzu Özgen

 

IMG_4945.JPG
IMG_4949.JPG
IMG_4951.JPG
IMG_4977.JPG

IMG_4988.JPG
IMG_4991.JPG
IMG_5012.JPG
IMG_5020.JPG

Luang Prabang, Laos’un süsü olarak nitelendirilebilecek ender güzellikte yerlerden bir tanesi ve bu özelliğinden dolayı da pekçok gezgin fotoğrafçının gözdesi. İsterseniz anlatmaya ilkönce Luang Prabang’ın nerede olduğu bilgisi ile başlayalım... Laos’un kuzeybatısında küçük bir şehir ama şimdi de Laos’un nerede olduğuna değinmek gerekiyor. Laos, Vietnam ve Tayland arasında küçük bir ülke ve bu iki ülkenin yanısıra  Kamboçya’nın da komşusu. Kuytu bir bölgede ve çok küçük bir ülke olmasından dolayı henüz turistlerin hücumuna uğramamış ve sanırım bu durum Laos’un bozulmadan kalmasına katkıda bulunuyor.


Luang Prabang denince aklıma ilk gelen buradaki halkın çok iyiliksever, eliaçık ve canayakın oluşu. Halkın bu özelliğini ayda iki defa “yeni ay” (new moon) ve “dolunay” (full moon) zamanlarına denk gelen iki  Cumartesi sabahı  rahipler için düzenledikleri özel bir törende kolayca gözleyebiliyorsunuz. Ben de orada böyle bir Cumartesi sabahını yaşama şansı yakaladım ve saatimi sabah 4.30’a kurarak töreni izleyip, fotoğraf çekmek için gerekli hazırlıklarımı tamamlayıp sokaklara döküldüm. Sabahın çok erken bir saati olduğundan hava henüz aydınlanmamıştı ama buna rağmen gördüğüm manzara gerçekten ilginçti çünkü halk, çoluk çocuk genç yaşlı demeyip sokaklara çıkmış ve kaldırımlara örtülerini yayıp oturmuş, yanlarına bir sürü kutular, tencereler ve bu tür şeyler almış, birilerini bekliyorlardı. Bir yandan “bunlar n’apıyor acaba böyle” diye düşünürken bir yandan da bir iki sokak aşağı yukarı dolanmaya başladım. O civardaki tüm sokak ve caddelerde aynı manzara vardı. Çok geçmeden uzaktan safran rengi kıyafetleri içerisinde, yalınayak ve düzgün bir tek sıra halinde rahiplerin geldiğini gördüm. Luang Prabangın tüm rahipleri dışarıdaydı ve ben o güne kadar hiç bu kadar rahibi bir arada görmemiştim, dolayısı ile benim için çok ilginç bir görüntüydü. En önde en yaşlıları ve sanırım en kıdemlileri bulunuyordu, hepsi ellerinde büyükçe ve yuvarlak tasa benzer kaplar taşıyorlardı ve bazılarının yanlarında daha büyükçe bir sepetle küçük çocuklar yürüyorlardı. Rahipler böyle tek sıra halinde, kaldırımlarda serdikleri örtülerin üzerinde oturan halka doğru yürüyerek onlardan çeşitli yiyecekler toplamaya başladılar. Herkes rahiplerin kabına pirinç, nohut, bisküvi, çikolata ve buna benzer birtakım kuru yiyecekler koyuyordu ve rahipler de ihtiyaçları olmayanları ayırıp  yanlarında yürüyen  çocukların sepetlerine atıyorlardı. Bu tören bu şekilde şehrin çeşitli caddelerinde belirli bir rotayı izleyerek iki saatten uzun sürdü ve rahipler tören sonunda tapınaklarına döndüler. İngilizce bilen birisiyle tören sırasında konuşurken, neden böyle bir tören yaptıklarını sordum ve insanların birbirlerine yardım etmelerini teşvik etmek ve bu duygularını kuvvetlendirmek amacıyla böyle bir gelenek ve görenekleri olduğunu söyledi.

 

IMG_5042.JPG
IMG_5047.JPG
IMG_5051.JPG
IMG_5099.JPG

IMG_5115.JPG
IMG_5142.JPG
IMG_5152.JPG
IMG_5170.JPG

IMG_5200.JPG
IMG_5235.JPG
IMG_5243.JPG
IMG_5254.JPG

Luang Prabang küçük bir şehir olmakla birlikte, merkezinde turistlerin ilgisini çekecek görkemli tapınaklara, bir ana caddeye, çeşitli dükkanlara, restoranlara, seyahat acentelerine ve bir pazar yerine sahip. Şehrin bu kısmını ve civarı yürüyerek veya bisiklet kiralayarak çok kolay bir şekilde gezebilirsiniz. İlginç şeylerden birisi, ana cadde üzerinde bulunan bazı dükkanlara ayakkabı ile girilmeyişi. Mesela bir takı dükkanını gezmek istiyorsanız ayakkabınızı kapıda bırakıp, dükkanı öyle geziyorsunuz. Aynı adet tapınaklar ve hatta bazı pansiyonlar için de geçerli. Ana cadde üzerinde ayrıca çeşitli damak zevklerine uygun restoranlar bulunuyor. Değişik bir Luang Prabang yemeği de yiyebilirsiniz, alıştığınız türde yemekler yiyecek lokantalar da bulabilirsiniz.   Ayrıca geceleri kurulan pazar yerinde o alışılagelmiş gürültü yerine bir sessizlik hakim, Luang Prabanglı satıcılar son derece sessiz, sakin ve güleryüzlü, hatta biraz utangaç bile denebilir. Hiç kimse malını satmak için yakanıza yapışmıyor ve pazarı gönül rahatlığı ile gezebiliyorsunuz. Bu insanların sükuneti içinize huzur veriyor.


Phu Si tepesi Luang Prabang’ın merkezine ve nehire yakın bir yerlerde ve tepeye çıkarken gördüğünüz birtakım tapınakların yanısıra, zirvede de That Chomsi bulunuyor.  En tepeye çıkmak için bir sürü merdiven tırmanmak zorunda olmanıza rağmen manzara o kadar güzel ki merdivenleri unutuyorsunuz. Bu tepeden Luang Prabang’ın dört bir yanını görebiliyor ve özellikle çok güzel gündoğumu ve günbatımı fotoğrafları çekebiliyorsunuz. Luang Prabang’a gelen herkes burada güneşin doğuşu veya batışını seyrederek çayını yudumlama zevkini tadıyor.
Bütün bunlardan başka, Luang Prabang’ın cennet gibi yemyeşil doğasında yürüyüşler yapabilirsiniz, şelalere, mağaralara gidebilirsiniz ve sevimli fillerle düzenlenen safarilere katılabilirsiniz. Kısacası Luang Prabang her yönüyle çok çekici olmasından dolayı tam gezginlere göre ve unutulmayacak bir şehir. En kısa zamanda gidip görmelisiniz.

 

Arzu Özgen - ozgen + bilkent.edu.tr

 
Tasarım: Studio Martin