foto7.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   

Ana Sayfa > Trekking ve Gezi > EtkinliklerIlgaz Dağı Doğa Yürüyüşü

ADKK - Ankara Dağcılık - 31 Mayıs Pazar, 2009

Mountain_Ilgaz_by_denizt.jpg
F: Ilgaz - Deniz Tokay - Arşiv

31 Mayıs 2009 Pazar günü Çankırı / Ilgaz Dağı doğa yürüyüşü yapılacaktır. Yürüyüş mesafemiz 15 km ve 5 saat sürecektir. Minibüsümüz Sıhhiye'deki Ankara Adalet Sarayı yanında saat 07:00'de hareket edecektir. Katılımcılar anıttepe, milli kütüphane, armada, ankamall  duraklarından alınacaktır. Yolumuzun uzun olması nedeniyle hareket saati bir saat öne alınmıştır. Uzak yerden oturanların en yakın durağa gelmesi gerekmektedir.  

 

Aşağıda yazılı uyarıları mutlaka okuyunuz: 

 

Doğa yürüyüşlerinizin daha sağlıklı  ve zevkli olması için dağcılık için üretilen doğa yürüyüş ayakkabısı, tozluk ve batonları tercih ediniz. Yürüyüş rotamız doğal engebeli araziye sahip olduğu için her hava şartına uygun, dayanıklı, en az yarım boğazlı bileği koruyan ve ayağınızı rahatsız etmeyen, yarı sert tabanlı, Gore Tex'li doğa yürüyüş ayakkabısı alınız. Ani hareketlerde sakatlanmayı önleyici, şok emici teleskopik baton dengemizi sağlıyacak, yükümüzü paylaşacak, yürüyüşünüzü kolaylaştıracaktır. Tozluk; ayakkabınızı koruyacak, ayakkabı ve ayak bilekleri arasındaki boşluktan içeri girecek, kar, su, ot ve çalıları, pantolon paçalarınızın takılmasını engelliyecektir.

 

Doğa yürüyüşlerinde hava şartlarına ve bölge insanının tepkisini çekmeyecek şekilde uygun giyinip gerektiğinde inceliniz. Giyinme ve incelme her an kolay ve lahana sistemi gibi kat kat olmalıdır. Dış katman olarak su geçirmez yağmurluk/panço sonra soluyabilir Gore Tex’li ceket ve hareketlerinizi engellemeyen, su tutmayan ve çabuk kuruyan pantolon, orta katman giysisi olarak vücudu sıcak tutanak polar, iç katman giysisi olarak teri vücudunuzdan alıp dışarı atan uzun süre kuru kalmanızı sağlayan termal içlik, ayak terinizi alıp rahat hava almasını sağlayan termal çorap, elleri ve başı dış etkenlerden koruyacak eldiven ve bere/şapka giyininiz. Gözlerinizi UV ışınlarından ve tozdan korumak için gözlük kullanınız. Soğuk, sıcak ve UV güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için yüzünüze 30-50 faktörlü koruyucu krem sürünüz.

 


Doğa yürüyüşlerinizde kişisel durumunuzu dikkate alarak yedek giysi, çorap, eldiven, bere/şapka, ayakkabı ile zorunlu hallerde kullanacağınız kafa lambası, düdük, pusula, bıçak, kaşık, çatal, bardak, özel ilaçlar ile ilkyardım setinizi yanınıza alınız.  Kısa süreli nefes, su, giyinme ve soyunma molalarında kolaylıkla enerjiye dönüşebilecek hafif ve enerji verici kuru üzüm, ceviz, fındık, incir, kayısı,dut, gibi kuru yemiş ile çikolata gibi yiyecekleriniz ile öğle yemeği ve meyvelerinizi, bütün vücut fonksiyonlarınızın daha düzenli çalışması için zorunlu olan en az 1 lt.lik termosta sıcak içeceğinizi (çay, meyve çayı vb.) ve 1,5 lt suyunuzu almayı ihmal etmeyiniz. İhtiyaç duyacağınız tüm malzemelerinizi yeterli büyüklükte tercihen 15-25 lt.lik bir sırt çantasında taşıyınız. 

 


Ayrıca doğaya, katılımcılara ve sağlığınıza zarar veren alışkanlıklarınızı yürüyüş süresince terk etmek, fotoğraf dışında doğadan hiçbir şey almamak, doğal bitki örtüsünü korumak, kendinizle ve başkalarıyla yarışma duygularınızı terk etmek doğa yürüyüşlerinde dikkat etmeniz gereken önemli konulardır. 

 


Sizleri doğada görmekten mutluluk duyar; tüm  faaliyetimize doğa severleri bekleriz. Doğa güzelliklerini paylaşmak dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 

--
Müslüm Öndeş
ADK Dağcılık Kaptanı
Cep Tlf: 0 532 577 48 61

Mail : [email protected]
Tasarım: Studio Martin