foto9.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   

Ana Sayfa > Trekking ve Gezi > EtkinliklerEski Köy Doğanözü Doğa Yürüyüşü

ADKK - Ankara Dağcılık - 12 Nisan Pazar, 2009

adkk_12nisan.JPG
Arşiv: Müslüm Öndeş

12 Nisan 2009 pazar günü Eski-Sazak-Karacaören-Saraycık ve Doğanözü Köylerini kapsayan doğa yürüyüşüne gideceğiz. Geçen hafta ilkbaharı müjdeleyen sarı ve mor çiğdemi, kazayağı, sarı yıldızı, papaz sümbülü ve kardelen çiçeklerini gördük. Bu hafta bitki örtüsü, tarımı, hayvancılığı, yaban hayatı, vadileri ile unulmaya yüz tutmuş beş köyümüzü içeren en uzun doğa yürüyüşümüz yapacağız. Yurdumuzun efendisi köylülerimizi tanıyacağız, onların gelenek ve göreneklerine tanıklık yapacağız. Bu köylere ait mesire yerlerini, gölleri, ormanları, vadileri gezeceğiz. Yürüyüşümüz 20 km ve 8 saat sürecektir.
 
Eskiköy'den başlayacak yürüyüşümüz köy ve orman içi yolları takip ederek Sazak Köyüne sonra Karacaören Köyüne oradan köyün üst tafındaki mesire yeri göl kenarında öğle yemeği molası vereceğiz. Yemekten sonra Saraycık Köyüne gidip muhteşem güzelliğe sahip vadiden Doğanözü Köyüne doğru inişe geçeceğiz. Yürüyüşümüzün uzun olması nedeniyle geceye kalabiliriz lütfen kafa lambalarınızı almayı unutmayın.
 
Lütfen aşağıdaki uyarıları dikkate alınız.
 
Doğa yürüyüşlerinde hava şartlarına uygun olarak giyinip gerektiğinde inceliyoruz. Giyinme ve incelme her an kolay ve lahana sistemi gibi kat kat olmalıdır. Dış katman olarak su geçirmez yağmurluk/panço sonra soluyabilir Gore Tex’li ceket ve hareketlerimizi engellemeyen, su tutmayan ve çabuk kuruyan pantolon, orta katman giysisi olarak vücudu sıcak tutanak polar, iç katman giysisi olarak teri vücudumuzdan alıp dışarı atan uzun süre kuru kalmamızı sağlayan termal içlik, ayak terimizi alıp rahat hava almasını sağlayan termal çorap, elleri ve başı dış etkenlerden koruyacak eldiven ve bere/şapka giyiniyoruz. Gözlerimizi UV ışınlarından ve tozdan korumak için gözlük kullanıyoruz. Soğuk, sıcak ve UV güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için yüzümüze 30-50 faktörlü koruyucu krem sürüyoruz.
 
Doğa yürüyüşlerimizde kişisel durumu dikkate alarak yedek giysi, çorap, eldiven, bere/şapka, ayakkabı ile zorunlu hallerde kullanacağımız kafa lambası, düdük, pusula, bıçak, kaşık, çatal, özel ilaçlar ile ilkyardım setimizi yanımıza almalıyız.  
 
Kısa süreli nefes, su, giyinme ve soyunma molalarında kolaylıkla enerjiye dönüşebilecek hafif ve enerji verici kuru üzüm, ceviz, fındık, incir, kayısı,dut, gibi kuru yemiş ile çikolata gibi yiyeceklerimiz ile öğle yemeği ve meyvelerimizi, bütün vücut fonksiyonlarımızın daha düzenli çalışmasına için zorunlu olan en az 1 lt.lik termosta sıcak içeceğimizi (çay, meyve çayı vb.) ve 1,5 lt suyumuzu almayı ihmal etmiyoruz. İhtiyaç duyacağımız tüm malzemelerimizi yeterli büyüklükte tercihen 15-25 lt.lik bir sırt çantasında taşıyoruz.

 
Ayrıca sağlığımıza zarar veren alışkanlıklarımızı terk etmek, doğaya zarar vermemek, fotoğraf dışında doğadan hiçbir şey almamak, doğal bitki örtüsüne korumak, kendimizle ve başkalarıyla yarışma duygularımızı terk etmek yürüyüşlerde dikkat etmemiz gereken önemli konulardır.  
 
Doğada olmak sizleri dinç tutmaktır, stresi atmaktır, bir sonraki güne pozitif başlamaktır, temiz hava almaktır, spor yapmaktır, kendini ve doğayı tanımaktır. Doğa güzelliklerini paylaşmak dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.Doğada buluşmak dileğimle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Müslüm Öndeş
ADK Dağcılık Kaptanı
Cep Tlf: 0 532 577 48 61

Mail : [email protected]
Tasarım: Studio Martin