foto10.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   

Ana Sayfa > Fotoğraf > Fotoğraf HikayeleriIşığı Karanlık Kutuya Saklamak

Fotoğraf Hikayeleri: Deniz Tokay

IMG_7084.jpg

Bir laf dolanıyor dilimize; "Demirkazık kızılçarşağı çıkmadıysan çarşak çıktım deme . Kan ağlayan dağcıdan mı kızılçarşak buranın adı". İşte bu meşhur çarşağa yakın kayalık bir alana kamp malzemelerini bırakıp, önce kızılçarşağı çıktık, sonra da Demirkazık güneydoğu sırtına ulaştık. Yer yer üç derece kaya tırmanışı gerektiren rota da , tariflere bağlı kalıp doğu duvarına yakın ilerliyoruz, yanımızda ip ve teknik malzememiz var, bu bize güven veriyor. Ama geceye yürüyor oluşumuza ne demeli.

 

Rotada dört kişi olduğumuz keyifli bir andayız, Şamil'le gölgemiz arkamızda. Gölgeler hızla uzayıp vadileri doldururken, ikindi güneşi üzerimize düşüyor. Fotoğrafın tam sırası şimdi değilse ne zaman.  Fotoğraf için işte o güzel zaman ve o güzel ışık. Makineyi kafa lambası diye almadım ya, öyleyse şu anı kayıt altına alayım. Bir anı kayıt altına alıp onu ölümsüzleştirmek güzel bir duygu, zamanı dondurmak gibi geliyor insana . Ayrıca tırmanırken ışığı karanlık bir kutuya saklayıp, gece karanlığında çıkarıp kullanan dağcının hikayesini hatırlatıyor.

 

Demirkazık Güneydoğu Sırtı'nda Tırmanış

Deniz Tokay - 20 Eylül 2011 Ankara
Tasarım: Studio Martin