foto6.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   


Ana Sayfa > Dağcılık > Dağcılık HaberleriTürk Sporcular North Face Ultra Maraton'da

25-26 Ağustos 2011


The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc® UltraTrailMontBlanc

Türkiye'den Katılacak Sporcular TDS : Fırat Kara, Caner Odabaşoğlu, Emre Tok,  Faruk Kar, Bakiye Duran
UTMB: Sertan Girgin, Serkan Girgin
İnternet Sitesi :http://www.ultratrailmb.com
Yarış Mesafesi : 120,3 km.
Parkur Bilgisi:Mont Blanc dağının eteklerinde ve çevresinde İtalya-İsviçre-Fransa topraklarında 800 mt ve 2700 mt rakımları arasında 55 km. tırmanış mesafesine sahip.
Yarış Süresi: 31 saat içinde tamamlanmak zorunda
Toplam İrtifa (çıkış): 7200 mt.
Toplam İrtifa (iniş): 7000 mt
Düzenlendiği Ülke:Fransa – İtalya
Başlangıç ve Bitiş :Chourmayeur (İtalya) – Chamonix (Fransa)       
Katılma Şartı: Uluslararası yarışlarda 2 puan ve üzerinde toplamak

NOT :

Maratona katılabilmek için yüksek bir kondisyona sahip olmak ve benzer zorluk derecelerine sahip uluslararası yarışmaları bitirmek, 6 ay öncesinden antrenmanlara başlamak ve ağır antrenmanlar yapmak gerekiyor.

image010.jpg

Avrupa’nın hatta dünyanın en zorlu, önemli ve prestijli ultra maratonlarından olan North Face Ultra Maraton TDS’ye dünyanın her köşesinden sadece 1200 katılımcı kabul ediliyor. Maraton (42km) koşmanın dünyanın en zor sporlarından olduğu düşünülürse, 2,5 maraton mesafesinde olan ve 7200 metre irtifa alınan bu yarışın ne kadar zor olduğu kendiliğinden anlaşılabilir. 


Oldukça zorlu şartlarda yapılan yarışta sporcular yalnızca parkurla değil, olumsuz hava koşulları, dik çıkışlar, inişler, karanlık, uykusuzluk ve açlıkla da mücadele ediyorlar.

Yarışmacılar yanlarında zorunlu malzemeleri sırt çantalarında taşımak zorundalar. 20-30 saat süren yarışta özellikle gece etabında yüksek rakımlarda eksiye düşen sıcaklık ve fırtına yarışmanın güçlük derecesini artırıyor.

image012.jpg
Profil


110 km.’lik mesafe tamamlanana kadar yarış devam ediyor. Sabah İtalya’nın Chormayeur kentinde başlayan yarış ertesi gün Fransa’nın Chamonix şehrinde sona eriyor. Bu yarışı tamamlayabilmek başlı başına büyük bir başarı. Parkur dağ patikalarının yanı sıra ellerin de devreye girdiği 2-3 derecelik teknik çıkışlar da içeriyor. Çarşak zemin, kayalıklar, su geçişleri yüksek rakımlarda ezsen sert rüzgarlar sporcular için inanılmaz zorluklar yaratıyor. İnsan dayanıklılığının son noktasını test eden, sporcularda ciddi fizyolojik değişikliklere de neden olan bu yarış senede bir kez düzenleniyor.


Mont Blanch dağının eteklerini ve çevresini kapsayan bu yarış İtalya ve Fransa topraklarındaki, küçük kasabalar, dağ köyleri, dereler, tepeler, vadilerde eşsiz manzaralar altında geçiyor.


Fransa ve İtalya'da bir karnaval havasında geçen yarışmaya Avrupa ve özellikle Fransız medyası büyük ilgi gösteriyor. Avrupa Tv kanallarında geniş yer buluyor. UTMB'nin internet sitesi dünyanın her yanından onbinlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.
 
Tasarım: Studio Martin