foto16.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   


Ana Sayfa > Dağcılık > Dağcılık HaberleriKazbek Dağı'ndaki Kaza Üzerine DPÜDAK Basın Bildirisi

Dumlupınar Üniversitesi Dağcılık Kulübü

kazbek_dagi2.jpg


Kulüp üyelerimiz  Sefa SAĞLAM, Burhan AYDIN ve Emre KURUOĞLU 22.01.2011 tarihinde Sefa SAĞLAM liderliğinde Gürcistan Kazbek Dağına(5047 m) tırmanışa başlamışlardır. 25.01.2011 tarihinde 3800 kampından zirve tırmanışı  için harekete geçen ekibimiz  akşam saatlerinde Üniversitemiz Dağcılık Kulübü ile iletişime geçerek bir kazanın meydana geldiğini bildirmiştir. Bunun üzerine üniversitemiz bünyesinde oluşturulan kriz merkezi,  hemen harekete geçmiş Türkiye  ve Gürcistandaki  yetkili tüm kurumlara( Afyonkarahisar UMKE bölge sorumlusu, Sağlık Bakanlığı Kriz Merkezi, Başbakanlık Kriz Merkezi , Türkiye  Cumhuriyeti Gürcistan Tiflis Büyükelçiliği,Türkiye Dağcılık Federasyonu )  kaza ile ilgili bilgi verilmiş ve arama kurtarma çalışmaları başlatılmıştır. Çalışmalar sonucunda 26.01.2011 Sabah 06.30 sularında ekibimize ulaşılmış ve sporcumuz Emre KURUOĞLU` nun hayatını kaybettiği, Burhan AYDIN ve Sefa SAĞLAM’ ın  ise sağlık durumlarının iyi olduğu haberi tarafımıza  bildirilmiştir.

SEFA SAĞLAM` DAN ALINAN  VE RESMİ OLMAYAN BİLGİYE GÖRE;
 

KAZANIN NASIL GERÇEKLEŞTİĞİ


Zirve tırmanışına başlayan ekibimiz 4500mt civarında havanın bozması ile beraber 3800 kampına geri dönmeye karar vermiştir. Dik eğimli bölgeyi geçtikten sonra yumuşak eğimli bölgedeki iniş esnasında sporcumuz Emre KURUOĞLU dengesini kaybederek buzulda düşmüş, tüm çabalarına rağmen kendisini durduramamış ve vadiye kadar sürüklenmiştir. Olaydan tahmini olarak 1.5 saat sonra ekip arkadaşları sporcumuzun yanına ulaşabilmiş, nabzının olmadığını, vücudunun şiştiğini ve bir yaşam belirtisinin olmadığını gözlemlemişlerdir. Sefa SAĞLAM ve Burhan AYDIN havanın çok soğuk olması ve vücutlarında lokal donmaların başlaması üzerine o bölgede bulunan Meteoroloji binasına sığınmışlardır.

Gürcistan Büyükelçiliği ile Üniversite yönetimimiz temas halinde olup resmi işlemleri yürütmektedir.

 

GÜRCİSTAN KAZBEK DAĞI EKİBİMİZ

  • SEFA SAĞLAM  - LİSANSLI DAĞCI
  • BURHAN AYDIN-LİSANSLI DAĞCI
  • EMRE KURUOĞLU-LİSANSLI DAĞCI (vefat etti)


 

DPÜ DAĞCILIK KULÜBÜ - dpudak.com
Tasarım: Studio Martin