foto14.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   

Ana Sayfa > Fotoğraf > Fotoğraf EtkinlikleriDoğa Tarihinden Bir Kesit Fotoğraf Sergisi

AFSAD Doğa Fotoğrafçılığı Grubu - Darwin 200

darvin.jpg

Yer:

Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası
Kumrular Sokağı No: 26 Kızılay


Tarih:
14-28 Kasım 2009


Açılış ve Kokteyl:
14 Kasım 2009    saat: 17.30Ünlü İngiliz doğa bilimci, doğal ayıklanma yoluyla canlıların değişerek türedikleri yolundaki evrim kuramının kurucusu Charles Robert DARWIN’in doğumunun 200.yılı ve onun başyapıtı sayılan “Türlerin Kökeni” adlı eserinin de yayınlanışının 150.yılı olması nedeniyle 2009 yılı UNESCO tarafından “Darwin Yılı” ilan edilmiştir.

Darwin (1809–1882) Majestelerinin Beagle adlı gemisinde doğa bilimci sıfatıyla çıktığı ve 5 yıla yakın bir zamanda tamamladığı dünya seyahatinden, daha önce bilinmeyen pek çok türde canlı örneği ve değişmiş düşünceleriyle döndü. Bu canlılardan bazıları Avrupalılarca daha önce hiç görülmemişti. Hatta bazı hayvanlar Kutsal Kitapta Nuh Tufanında sayılan hayvanlar arasında da yoktu.

Darwin gezisi boyunca yaptığı gözlemleri, gezi dönüşü uzun yıllar boyunca evcil hayvan melezlemeleri sonuçlarıyla karşılaştırıp en sonunda canlıların kendilerinden daha önce yaşamış daha ilkel formlardan türedikleri fikrini işlediği ünlü kuramını ortaya koydu. Büyük eseri The Origin of Species by the Means of Natural Selection (Doğal Seçilim Yoluyla Türlerin Kökeni) adıyla 1859’da basıldı. Bugün hala baskıları yapılmaktadır.

Evrim, Darwin’den önce de doğada var olduğu bilinen bir süreçti. Bu sürecin nasıl işlediğine dair açıklamalar da vardı. Darwin biyolojiye getirdiği “doğal seçilim”(natural selection) ilkesiyle evrim denilen sürecin mekanizmasını açıkladı. Darwin’in kuramı kendi zamanına kadar olan diğer kuramlardan daha iyi açıklıyordu evrimi. Kendi deyimiyle o kendisinden sonra geleceklerin bu konuda çok geniş bir yola çevirecekleri bir patika açmıştı.

2009 yılının UNESCO tarafından Darwin Yılı ilan edilmesiyle birlikte biz de AFSAD Doğa Fotoğrafçılığı Gurubu olarak bu yıl içersinde evrim konusuna atıf yapan ve Darwin’e bir saygı niteliğinde olacak bir fotoğraf sergisi açmaya karar verdik. Böyle bir serginin oluşmasında uzman yardımı almak kaçınılmazdır. Bu konuda Ortadoğu Teknik, Ankara, Bilkent ve Hacettepe Üniversiteleri öğretim üyeleri ve öğrencilerinden oluşan Evrim Çalışma Gurubunun büyük yardımlarını gördük.

Sergimizde yerkürenin oluştuktan sonra şekillenmesini sağlayan güçleri (denizler, yer kabuğu hareketleri, su ve rüzgar etkisiyle biçimlenmiş yapılar, volkanik faaliyetler gibi) temsil eden, Ankara çevresindeki fosil buluntuları, bazı canlıların soyunu devam ettirme yolunda kazanmış oldukları kamuflaj, mimikri gibi özellikleri gösteren ve biyolojik çeşitliliğe göndermeler yapan fotoğraflar yer almaktadır.

Darwin Yılı etkinlikleri içersinde AFSAD olarak yer almak, Darwin’e bir saygı selamı göndermek ve fotoğrafın etkileyici gücünü kullanıp kamuoyunda evrim konusunda bir algı uyandırmak, Darwin’i tanıtmak, insanların konuya merak duymaları yolunda bir katkı sağlamak bu serginin amacıdır.
 

AFSAD DOĞA FOTOĞRAFÇILIĞI GURUBUKatılımcılar:

Hülya AFACAN
Ercan ALGÜNER
İnci ALOĞLU
Bahar AVCI
Erol BEKTAŞ
İmren DOĞAN
Banu FIRAT
Taner KIRAL
Oya Necla KURTARAN
Aysun ÖZTÜRK
Mehmet PINAR
Ali Asgar ŞAHİN
Tarık YURTGEZER

 
Tasarım: Studio Martin