foto10.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   

Ana Sayfa > Fotoğraf > Fotoğraf TekniğiHemen Yanıbaşınızdaki Fotografik Doğa Güzellikleri

Yazı&Fotoğraflar: Danny Johnson-Çeviri: Nuran Akkılıç Kansu

p5_Delta_Sunrise_by_Wessonnative.jpg
© Danny Johnson
Fotoğraflarımı izleyen pek çok kimseden "keşke ben de sizin gittiğiniz yerlere gidebilseydim" şeklinde yorumlar alıyorum.
 
Fotoğraflarımı aslında evimin civarında dolaşırken çektiğimi açıklayan cevaplarıma karşılık, aldığım şaşkınlık ve hayret ifadeleri beni güldürüyor.
Yaşadığım yer doğal güzelliği ve çekiciliği ile tanınmış ve kabul edilmiş bir yer olmadığından buna inanmaları güç oluyor.
 
İşte zor olan tarafı da bu zaten.  Eğer bir fotoğrafçı doğal güzelliği muhteşem olan bir yerde ise, en basit teknik kuralları uygulayarak dahi çok güzel görüntüler yakalaması olasıdır. Buna karşılık doğal güzelliklerden yoksun bir yerde yaşayıp, basit teknik kuralları uygulayarak güzel görüntüler yakalamak pek de kolay birşey değildir.
 
Doğa ve vahşi yaşama dair fotoğraf çekmeye karar verdiğimde bunun benim için hiç de kolay olmayacağını hemen anlamıştım. Bunun yanı sıra doğal güzellikleri ile zengin olan yerlerde fotoğraf çeken doğa fotoğrafçılarının ne kadar şanslı olduklarının da farkına vardım.

Benim yaşadığım yerde kıvrılarak giden bir kaç tane ırmak var, ne dağlar, ne uzun uzun doğal kumsallar ne de güzel diye adlandırılabilecek bir şey bulunmuyor. Kısacası doğa fotoğrafı çekmeye karar verdiğimde etrafımda başımı çevirip ikinci defa baktıracak, dikkat çekecek, güzel bir görüntü yakalamamı sağlayacak hiç bir şey olmadığını düşünürdüm.

Durumu bir kez daha gözden geçirdiğimde çabuk öğrendiğim iki şey; ışığın en iyi olduğu zamanı beklemem ve kompozisyonlarımın çok estetik olmasına dikkat etmem gerektiği oldu. Bunların çektiğim fotoğraflar üzerindeki etkisi oldukça fazlaydı.
 
İlk denemem kabul edilebilirin altında bir seviyedeydi ve böylece teknik açıdan incelik kazanmam gerektiğini anladım. Başka doğa fotoğrafçılarından öğrenmeye çalıştım ama onların çok güzel yerlerde çekilmiş fotoğraflarından öğrenmenin çok zor olduğunu gördüm.
 
Daha sonra bulunduğum yerde doğa fotoğrafı çeken fotoğrafçılar bulup onlara katılarak nasıl fotoğraf çektiklerini öğrenmeye başladım. Bu benim için bir dönüm noktası oldu. Hepsi o güne kadar benim çektiğimin çok ötesinde muhteşem görüntüler elde ediyorlardı. Bu fotoğrafçıların pek çoğu tanınmış, fotoğrafları yayınlanmış, profesyonel olarak bu işi yapan ve teknik bilgi ve deneyimlerini paylaşmaya her an istekli kişilerdi.

Onlardan öğrendiklerim oldukça basit ama faydalı şeylerdi.  İyi bir doğa ve vahşi yaşam fotoğrafçısının her yerde ve her koşul altında basit ışık ve kompozisyon kurallarını uygulayarak en basit ve bilinmiş konuları bile çok güzel çekebilecekleri fikrinde kararlıydım artık. 
 
Kendi reklamımı yapmayı sevmeyen ama aynı zamanda başkalarının fotoğrafları hakkında yorumlar yapmayı beceremeyen biri olarak doğa fotoğrafçılarından öğrendiklerimi size anlatmak için kendi fotoğraflarımı kullanarak açıklamalarda bulunacağım. 

1.Alt açı ya da detay ve dokuyu ortaya çıkaracak açı gibi alışılmamış ve ilginç açılardan bakmaya çalışın.

p1_Another_Dragon_by_Wessonnative.jpg
p1_Cosmos__from_the_underside_by_Wessonnative.jpg
p1_Dewy_Morning_III_by_Wessonnative.jpg

2.Yakın çekimlerde ters ışığın ve objelerdeki geçirgenliğin avantajını kullanarak görülmemiş ve ilginç görüntüler yakalayabilirsiniz. 

p2_Mimosa_Bloom_II_by_Wessonnative.jpg
p2_One_Day_of_Life_by_Wessonnative.jpg
p2_Veins_by_Wessonnative.jpg

3. Fotoğraflamak için seçtiğiniz konu ya da nesneleri değişik mevsimlerde çekerek değişik güzellikler elde edebilirsiniz.

p3_Fallen_by_Wessonnative.jpg
p3_Frosty_Morning_II_by_Wessonnative.jpg
p3_Golden_Shelter_II_by_Wessonnative.jpg

4. Hayalinizdeki fotoğraf için bazı şartların yerine getirilmesi gerekebilir. Örneğin ayın evrelerini ve özelliklerini bilmek, istediğiniz fotoğrafa ulaşmayı kolaylaştıracaktır.  

p4_Hunter__s_Moon___Panoramic_View_by_Wessonnative.jpg
p4_The_Cold_Moon_by_Wessonnative.jpg
p4_Wolf_Moon_by_Wessonnative.jpg

5. Beklenmeyene hazır olun. Işık şartları her an değişebilir ve o an istediğiniz fotoğraf için tek şansınız olabilir.

p5_Delta_Sunrise_by_Wessonnative.jpg
p5_Spring_Sunset_by_Wessonnative.jpg
p5_Sunrise_on_the_Farm_by_Wessonnative.jpg

6. Birbirine benzer konular ve nesneler için farklı arka planlar kullanın. Alışılmadık olanı arayın, sıra dışı açılar kullanın.  

p6_6a1e3ad4bd36c2c9fa9909c7a2db7ef1.jpg
p6_9900a2783999795c3b1cf891a3bd6695.jpg
p6_c1ffb81343f52cae569492c12e0bbe97.jpg

7. Hayvan fotoğrafları çekerken gözlerin çok net olmasına dikkat edin.  Eğer gözleri çok net almazsanız diğer tarafların pek de önemi kalmaz.

p7_e81c38296a83b00514e90a9f108a08a6.jpg
p7_Male_Eastern_Bluebird_by_Wessonnative.jpg

8.Basit konulardan etkili görüntüler elde edin.

p8_0a86793995e8088b974f5865e4d95bd3.jpg
p8_474c0bb662792109de836c211a81846d.jpg
p8_Wet_Daisy_I_by_Wessonnative.jpg

9. Renkler renkler renkler...

p9_Amaryllis_Belladonna_by_Wessonnative.jpg
p9_d0e4956c4a7e41c719e7a5717eff85cd.jpg
p9_Daylilly_Portrait_II_by_Wessonnative.jpg
p9_Male_Indigo_Bunting_IV_by_Wessonnative.jpg

p9_Morning_Color_by_Wessonnative.jpg
p9_Morning_Glory_by_Wessonnative.jpg

Umarım sizler de kendi çevrenizi daha iyi tanımak için vakit ayırabilir, başka yerlerde olmayı dilemek ve hayal etmek yerine enerjinizi ve zamanınızı çevrenizde bulunan nesne ve konulara yöneltip harika fotoğraflar çekersiniz.
 
Bana güvenin, görüntüler orada sizi bekliyor.

Danny Johnson

Sitemizde Danny Johnson Hakkında bilgi var.

Danny JOHNSON

Bir Fotoğrafçı

Amerikanın güneyinde Mississippi eyaletinde yaşıyorum. 30 yıldır fotoğraf çekiyorum. Her türlü fotoğraf çekiminden keyif alıyorum.…
devamı»
Tasarım: Studio Martin