foto9.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:


   


Ana Sayfa > Dağcılık > Dağcılık HaberleriTürk Dağcıları Pamir Dağlarına tırmanacak Orta Asya'daki 7 binlik dağlarda Türk bayrağı dalgalanacak

Türkiye Dağcılık Federasyonunun Ağrı Dağındaki seçmelerinde üstün performans gösteren 19 sporcu, Orta Asya'daki Pamir Dağlarına, kariyer tırmanışı yapacak. Türk Dağcıları deniz seviyesinden 7 bin metre yükseklikte ve birbirinden 13 kilometre uzaklıkta olan iki ayrı yükseltiye tırmanacak ve bayrağımızı dalgalandıracak.

 


Tacikistan'daki Peak İmeni İsmail Samani (7495 m) ve Peak Korjenevskaya (7105 m) tırmanışlarına katılacak sporcuları belirlemek için 5 bin 137 metre yükseklikteki Ağrı Dağı'na, 24- 27 Haziran tarihleri arasında bir tırmanış düzenlendi. Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca sorumluluğunda ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ersan Başar ile Ertuğrul Tugay yönetimindeki Ağrı Dağı tırmanışı Korhan Yaylasından başladı. Üçüncü gün Kumdüzü'nden 4 bin 200 metre yükseklikteki kampa ulaşan kafile, 26 Haziran 2008 günü saat 04.00'de kamptan başlayan tırmanışla, 23 dağcı 6 saatte 5 bin 137 metrelik zirveye ulaştı. Aynı gün Kumdüzü kampına dönen kafile, 27 Haziran Cuma günü Korhan Yaylasına, oradan da Iğdır'a inerek tırmanışı başarıyla tamamladı.

 

 

KİMLER KATILACAK?

Gösterdikleri üstün performansla sporculardan Korkut Güven, Musa Karahan, Burak Çankaya, Ercan Ataman, Serdar Düşünceli, Nurdoğan Aydoğdu, Faik Can Özen, Ali Şahin, Mevlüt Arıs, Baki Barış Şenocak, Burak Kural, Yücel Erdoğan, Mustafa Kızıltaş, Hulusi Emrah Özbay, Oktay Salur Pamir Dağları tırmanışına seçildi.  Federasyon Başkanı Alaattin Karaca, TDF Yönetim Kurulu Üyesi Ersan Başar,  Ertuğrul Tugay, TDF Organizasyon Kurulu Üyesi İsmail Yılmaz'dan oluşan Dağcılık Federasyonu ekibi, 20 Temmuz günü saat 20.30'da İstanbul Atatürk havalimanından Tacikistan'a hareket edecek. Dağcılar, 21 Temmuz ile 18 Ağustos tarihleri arasında yapılacak Pamir Dağları tırmanışlarına iki ayrı ekip halinde katılacak.

 

 

"DAĞCILARIN GÖZÜ HEP DORUKLARDADIR"

 

Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, İran, Çin, Kırgızistan'dan sonra Tacikistan'da yapılacak etkinlikle ilgili olarak şunları söyledi: 

 

"Dağcılarımızın Türkiye'de feth etmediği dağ kalmadı. Ülkemizin değişik coğrafyalarındaki tüm dağlara tırmanışlar yapıldı. Dağcılarımız, yurt dışına ilk kez İran'daki Demavent Dağı'na (5 671 m) tırmandılar. Ardından iki grup halinde Çin'deki  Mustag Ata (7 546 m) ve Kırgızistan'daki Lenin (7134 m) Dağlarında zirve yaptılar. Yüksek irtifa tırmanışlarına olan ilginin arttığı günümüzde iki dağda 21 kişilik bir ekipten 13 dağcı zirvelere ulaşma başarısını elde etti. Üçüncü etap olarak Pamir Dağlarını hedef aldık. Dağcıların gözleri ve hedefi hep yüksek doruklardadır. Federasyon olanakları doğrultusunda dağcılarımızı yüksek dağlara götürmeye devam edeceğiz." 

 

HANGİ DAĞLARA TIRMANILACAK?

İMENİ İSMAİL SAMANİ ZİRVESİ:

Pik İmeni İsmail Samani zirvesi, Tacikistan'nın ve bulunduğu Pamir Dağları'nın yüksekliği 7495 metre ile en yüksek dağıdır.1990'lı yıllara kadar Tacikistan'ında parçası olduğu Sovyetler Birliği'nin en yüksek dağı olan dağın önceki adları 1933-1962 arası "Stalin" sonra 1962-1992 arası ise "Kominizm" olarak değiştirilmiştir. Sovyetler Birliği,1991 yılında yıkıldığında zirve tekrar asıl adı olan  İmeni İsmail Samani ismine kavuşmuştur. Yüksek irtifa tırmanıcıları arasında çok popüler ve prestijli bir zirvedir.

 

 

KORJENEVSKAYA:

Tacikistan sınırları içerisinde bulunan 7105 m. yüksekliğinde dünyanın çeşitli bölgelerinden tırmanışçıları çeken bir dağdır. Pamir dağ silsilesinin 3. yükseltisidir. Tırmanış Moskovina buzulunda bulunan ana kamptan başlayıp, 4 ara kampa yapılan aklimatizasyon tırmanışı ve ardından zirve tırmanışından oluşmaktadır. Korjenevskaya, İsmail Samani dağından 13 kilometre uzaklıkta bulunan bir dağdır. Rus coğrafyacısı N.Korjenevskly tarafından 23 Ağustos 1910'da bulunmuş ve bir süre eşinin ismi olan Evgeniya Korjenevskaya olarak anılmış 1927 den itibarende coğrafik haritalarda Korjenevskaya olarak adlandırılmıştır. Bu dağa ilk tırmanış 22 Ağustos 1953 te gerçekleştirilmiştir.

 
Tasarım: Studio Martin