Doğada Arama Kurtarma Sempozyumu 2011
Hacettepe Üniversitesi - Ankara
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksek Okulu, AKUT Arama Kurtarma Derneği ve Mağaracılık Federasyonu işbirliğinde düzenlenecek olan Doğada Arama ve Kurtarma Sempozyumu, 1-2 Nisan 2011 tarihlerinde Ankara’da Hacettepe Üniversitesi’nde düzenlenecektir.
Sempozyumda doğa severler, arama ve kurtarma çalışmaları yapan sivil toplum örgütleri, doğada etkinlik yapan spor federasyonları, üniversite toplulukları, doğa sporları ile ilgilenen kulüp ve dernekler ve bu alanda çalışmakta olan araştırmacıları bir araya getirerek güncel bilgileri paylaşmaları amaçlanmaktadır. Sempozyum düzenleme kurulu olarak sizlere, doğada arama ve kurtarma sporları etkinliklerine ilişkin genel konuların yanı sıra disiplinler arası bilimsel araştırma ve raporların izlenebileceği bir sempozyum programı hazırlamaya çalışıyoruz. Sempozyumda, davetli konuşmacılara, sözel ve poster serbest bildirilere yer verilecektir.
www.dogadaaramakurtarma.org
SEMPOZYUM PROGRAMI
1 Nisan 2001 Cuma
Mehmet Akif Ersoy Salonu
09:00-09:30 Kayıt
09:30-09:40 Açılış ve Saygı Duruşu
09:40-10:30 Açılış Konuşmaları
10:30-10:50 Dia gösterisi: Boğaziçi Üniversitesi Mağara Araştırma Klübü
10:50-11:20 ARA
Birinci Oturum: Oturum Başkanı: A. Nasuh Mahruki
11:20-12:00 Selde Arama ve Kurtarma: Yılmaz Sevgül
12:00-12:30 Su Kazalarında Müdahele ve Çözümler: Recep Şalcı
12:30-14:00 ÖĞLE YEMEĞİ
İkinci Oturum: Oturum Başkanı: Yılmaz Sevgül
14:00-14:40 Doğa Etkinlikleri Turizminde Kaza Kaynakları ve Arama ve Kurtarma Yordamı: Gökhan Türe
14:40-15:10 Doğa Kampında Oluşan Kriz Durumuna Müdahale Sürecinin İncelenmesi: Onur Unat
15:10-15:30 ARA
Üçüncü Oturum: Oturum Başkanı: Caner Açıkada
15:30-16:00 Doğada Arama Kurtarmada Çok Fonksiyonel Teknik Tekstiller ve Akıllı Giysiler: Çağlar Sivri, Murat Öztürk, Ali Şenkaynağı
16:00-16:30 Doğa Dostu ve Doğada Yardımcı Enerji Kaynakları: Murat Öztürk, Ali Şenkaynağ, Çağlar Sivri
16:30-16:50 ARA
Dördüncü Oturum: Oturum Başkanı: Koray Törk
16:50-18:00 Poster Tartışması
18:00-19:00 Film Gösterimi: AKUT
19:30-21:30 KOKTEYL (AKUT 15. Yıl Kuruluş Yıldönümü Kokteyli - Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu Yeni Bina Spor Salonu)
K Salonu
Birinci Oturum: Oturum Başkanı: Gülfem Uysal
11:20-11:50 Arama ve Kurtarmada Koordinasyon Haberleşmesi: Erhan Erbaş, Tevfik Aydın Kazancıoğlu
11:50-12:20 Orman Yangınlarında Arama Kurtarma ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Yeri: Tolga Gözüm
12:20-14:00 ÖĞLE YEMEĞİ
İkinci Oturum: Oturum Başkanı: Gıyasettin Demirhan
14:00-14:30 Dağ Kazalarının Karakteristik Analizi ve Optimal Arama–Kurtarma Yöntemlerinin Belirlenmesi: Disiplinlerarası Teknikler: Türker Adakale
14:30-15:10 Doğal Alanlarda Arama Kurtarma, Acil Durum Yönetim Sistemleri: Dündar Şahin
2 Nisan Cumartesi
Mehmet Akif Ersoy Salonu
Birinci Oturum: Oturum Başkanı: Gıyasettin Demirhan
09:30-10:10 Türk Arama Kurtarma Organizasyonu İçerisinde Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın Rolü, COSPAS-SARSAT ve Arama Kurtarma Olaylarına Müdahalede Acil Durum Verici Cihazlarının Önemi: Kerem TAMKOÇ
10:10-10:50 Dijital Teknolojinin Arama Kurtarma Operasyonlarında Kullanımı: Serkan Kaya
10:50-11:10 ARA
İkinci Oturum: Oturum Başkanı: Mehmet Somuncu
11:10-11:50 Çığ Kazazedesinin Yerini Tespit ve Kurtarmaya Etki Eden Faktörler:Ömer Murat Yavaş
11:50-12:20 Kış Koşullarında Kurtarma Çalışmaları (Bingöl Örneği): Ahmet Ateş
12:20-12:50 Çığda Hayatta Kalmak İçin Bilinmesi Gerekenler: Ömer Murat Yavaş
12:50-14:00 ÖĞLE YEMEĞİ
Üçüncü Oturum: Oturum Başkanı: Koray Törk
14:00-14:40 Mağaracılık Kazalarının Önlenmesi için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sisteminin Kullanılması: Metin Albukrek
14:40-15:20 Doğa Sporları Kazalarında Helikopterli Kurtarma Operasyonları İçin Kriterler: Gürkan Özel
15:20-15:40 ARA
Dördüncü Oturum: Oturum Başkanı: A. Nasuh Mahruki
15:40-16:20 Jandarma Komando Arama Kurtarma Tabur Komutanlığı
İbrahim Akgün
16:20-17:00 DAK (Doğal Afetler Arama Kurtarma Taburu) İmkan ve Kabiliyetleri: Ali Ülker
17:00-17:30 Değerlendirme ve Kapanış
K Salonu
Birinci Oturum: Oturum Başkanı: Abdullah Koç
09:30-10:10 Felaketlerin Orta Yerinde Yaşamı Savunmak: Arama Kurtarma Ekip Çalışanlarında Travma ve Ruhsal Boyutları: Burhanettin Kaya
10:10-10:40 Kazazede Açısından Travmanın Psikolojik Etkileri: Orhan Öztürk
10:40-11:00 ARA
İkinci Oturum: Oturum Başkanı: E. Baturay Altınok
11:00-11:40 Doğa Sporlarında Cezai ve Hukuki Sorumluluklar: Abdullah Koç
11:40-12:10 Derme Düdeni Kurtarma Organizasyonu: Barış Kurt
12:10-12:50 Doğa Kamplarının Öğrenme Ortamlarına Dönüştürülmesi Sürecinde Ortaya Çıkan Uzmanlık İhtiyacı ve Özellikleri: Zeynep Gürel
12:50-14:00 ÖĞLE YEMEĞİ
Üçüncü Oturum: Oturum Başkanı: Yılmaz Sevgül
14:00-14:30 Arama Kurtarma’da Karadeniz Bölgesine Has Sorun ve Çözümler
Güçlü Uzunalioğlu
14:30-15:00 İzmir Bölgesindeki Kayıp Vakalarına Genel Bakış ve Yaşlılık:Ömer Karaca
15:00-15:30 Doğada Arama Kurtarma Operasyonlarında Helikopter Kullanımı ve
Türkiye'deki Mevcut Durumun Değerlendirilmesi: İsmail Türk