sagfoto.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player   

Ana Sayfa > Doğa > Doğa SporlarıUçmaya Hazır mısınız ?

Yazı ve Fotoğraflar: Şerife Yavuz

serife_yavuz_yamac_parasut_01.jpg

Uçmaya hazır mısınız?” diyor, www.irtifa.gen.tr adresinde. Ben 2005 yazında T.H.K. nın Eskişehir Türk Kuşu Tesislerinde bir haftalık eğitim sonrasında yaptığım serbest atlayışla , uçmanın tadını almış biri olarak ,onları bulduğumda uçmaya, yamaç paraşütü ile tanışmaya hazırdım. Ankara'da Yamaç Paraşütü, üniversite kulüplerinin ve özel eğitim veren eğitmenlerin  rüzgar yönü doğrultusunda belirlerdiği ve isimlerini de yine paraşütçülerin vermiş olduğu Gölbaşı'nda bulunan Racon tepe (180 mt.) , Geka tepesi (80mt) ve Recai tepelerinin (70 mt.) birinden yapılır.

Yamaç paraşütü , serbest paraşüte göre yapılması, şartları bakımından daha kolay bir extrem spor. En azından uçmak istediğinizde uçak bulmak zorunda kalmıyorsunuz. Uygun bir yamaç, doğru bir rüzgar ve gerekli donanıma sahip olduğunuz takdirde, istediğiniz zaman uçabilirsiniz.

 

serife_yavuz_yamac_parasut_02.jpg
serife_yavuz_yamac_parasut_03.jpg
serife_yavuz_yamac_parasut_04.jpg
serife_yavuz_yamac_parasut_05.jpg

serife_yavuz_yamac_parasut_06.jpg
serife_yavuz_yamac_parasut_07.jpg
serife_yavuz_yamac_parasut_22.jpg
serife_yavuz_yamac_parasut_08.jpg

serife_yavuz_yamac_parasut_09.jpg
serife_yavuz_yamac_parasut_10.jpg
serife_yavuz_yamac_parasut_11.jpg
serife_yavuz_yamac_parasut_14.jpg

serife_yavuz_yamac_parasut_15.jpg
serife_yavuz_yamac_parasut_17.jpg
serife_yavuz_yamac_parasut_18.jpg
serife_yavuz_yamac_parasut_27.jpg

serife_yavuz_yamac_parasut_19.jpg
serife_yavuz_yamac_parasut_20.jpg
serife_yavuz_yamac_parasut_21.jpg
serife_yavuz_yamac_parasut_23.jpg

serife_yavuz_yamac_parasut_24.jpg
serife_yavuz_yamac_parasut_25.jpg
serife_yavuz_yamac_parasut_26.jpg
serife_yavuz_yamac_parasut_28.jpg

Yamaç paraşütü eğitimi almaya karar verdiğinizde , öncelikle gerçekten bu sporu yapabilecek derecede sağlıklı olup olmadığınızı bilmeniz gerekli. En azından kalple ilgili  bir ameliyat geçirmemiş , tansiyonla ilgili problemi olmayan ve ciddi kırıklar almamış olmanız gerekir.

Eğitimler, 10 saatlik teorik bir eğitimle başlar.

Derslerde aerodinamik, meteoroloji, sevk-idare ve acil durumlarda yapılması gerekenler konusunda, emniyetli ve zevkli uçuşlar yapılabilmesi için bilgilendirme sağlanır.Teorik eğitimler sonucunda , öğrenilenler yazılı bir sınavlyapılır. Yazılıdan geçer not alındığında artık ilk uçuş deneyiminin yolu açılmıştır.


Uçmak için yamaca tırmanmadan önce, paraşütün kuşanılması, paraşütün uçuşa hazır hale getirilmesi,emniyetli bir kalkış için neler yapılması gerektiği konusunda yeterli tecrübenin kazanılması sağlanır.


Artık ilk uçuş zamanı gelmiştir. İlk uçuşlar 50 m'den başlayan yüksekliklerden yapılır. Tecrübe kazanıldıkça mesafe arttırılır. İlk uçuşlar sırasında heyecanı paylaşabilmek ve panik yapılmasını önlemek için eğitmen tarafından telsiz irtibatıyla yönlendirmeler yapılır.


İlk uçuşunuzu her zaman hatırlarsınız. İnanılmaz bir tecrübedir. Uçağa binmiş olmanın aslında uçmak demek olmadığını , ayaklarınız yerden kesildiği anda anlamış olursunuz. Bir sürü duyguyu aynı anda hissedersiniz. Belki biraz korku, çokça adrenalin ama en çok da mutluluk . Yere inmek istemezsiniz.


Başlangıç eğitiminde size en az 10 uçuş yaptırılır. Bu uçuşlar sonrasında eğitmeninizde ikna olmuşsa, daha yükseklerden, daha uzun süren uçuşların yolu açılır.

İleri düzey yamaç paraşütü eğitimi, size başınıza gelebilecek aksaklıkların belli bir yükseklikte kasten yaratılarak, bu durumlardan nasıl çıkılacağının anlatılması ve bunun bir kaç sefer tekrarlanmasıdır. Bu eğitimler genelde Fethiye –Babadağ’dan yapılır.(1975 mt.). Havada daha uzun kalmanın sırları da yine bu eğitim sırasında aktarılır.

Yamaç paraşütü, yağış olmadığı sürece (kar-yağmur), rüzgarın elverişli olduğu tüm mevsimlerde yapılabilir.Yamaca gittiniz ve hava şartlarından dolayı uçamadınız mı? İnanın uçmadığınızda bile çok eğlenirsiniz. Paraşütçüler belkide irtifa farkının yarattığı etkiden dolayı oldukça eğlenceli insanlardır.


Eğer bir üniversitede öğrenciyseniz ve uçmak istiyorsanız, hiç vakit kaybetmeden , üniversitelerin havacılık kulüplerine başvurmalısınız.


Öğrencilik geride kalmış  va hayatınızda farklı birşeyler tatmak adına, ölmeden önce yapılması gereken şeylerden biri olarak  mutlaka uçmayı da denemek istiyorsanız;


Bildiğim en güvenilir eğitmenlerin iletişim bilgileri :

Ümit AYDEMİR  0532 643 57 06 -  [email protected]

Hasan GÜNHER  0532 781 84 02 - [email protected]

Mutluluktan uçun. Uçtukça mutlu olun.

 

 

Şerife Yavuz -  [email protected]

 

 

Tasarım: Studio Martin