foto8.jpg
Biz Kimiz, Hakkımızda Fotoğraf, Fotoğrafçılık Dağcılık Doğa Yürüyüşleri, Trekking, Gezi Doğa, Çocuk ve Doğa, Ağaç Türleri, Böcekler ve Bitkiler Bisiklet, Parkurlar, Yazılar, Anılar Sponsorlar İletişim

Çocuğumla Doğadayız Çocuğumla Doğadayız

E-Posta:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player   

Ana Sayfa > Doğa > Doğal Haberler"Son Kumsal " için Suç Duyurusu

21 Ağustos 2008

BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği - Basın Duyurusu
 

“SON KUMSAL” İSİMLİ BELGESELİN GÖSTERİMİNİN ENGELLENMESİ ÜZERİNE,
BELGESEL SİNEMACILAR BİRLİĞİ KONUYLA İLGİLİ OLARAK SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
 
 

Rüya Arzu Köksal’ın yönetmenliğini yaptığı “Son Kumsal” isimli belgesel filmin Karadeniz sahillerindeki gösterimlerinin İnebolu durağında yaşananlar, bir süre önce kamuoyuna yansımıştı. 22 Temmuz 2008 tarihinde İnebolu’daki gösterim, daha önce tüm izinler alınmış olmasına karşın, Belediye Başkanı İdris Güleç tarafından yarıda kesilmiş, yönetmen Rüya Arzu Köksal ve yapımcısı, görüntü yönetmeni Aydın Kudu’nun İnebolu’yu terk etmeleri istenmişti.

Aynı olumsuz tutum bir gün sonra yine Abana’da da yaşanmış, hiçbir gerekçe gösterilmeden filmin gösterimi engellenmişti.
 
Konunun hukuksal takibini yapan BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Avukat Burhan Gün aracılığıyla İnebolu Belediye Başkanı İdris Güleç için bir suç duyurusunda bulundu.

İnebolu Belediye Başkanı İdris Güleç tarafından gösteriminin durdurulması; Rüya Arzu Köksal ile Aydın Kudu'ya “hakaret ve tehdit edilmesi” ile “düşünce ve kanaatlerinin ifade edilmesinin engellenmesi eylemi” üzerine BSB tarafından yapılan suç duyurusu İnebolu Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı’na teslim edildi.

Anayasa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri dayanak yapılarak hazırlanan şikayet dilekçesini inceleyen Savcılık makamının, önümüzdeki günlerde, İnebolu Belediye Başkanı İdris Güleç, yönetmen Rüya Arzu Köksal ve yapımcı Aydın Kudu'nun ifadelerine başvurması beklenmektedir.

 

Belgesel Sinemacılar Birliği

Yönetim Kurulu
 
dağıtım: v.a
 
Belgesel Sinemacılar Birliği
Kuloğlu Mah. İstiklal Cad. Erol Dernek Sok. No. 06 Kat 4 
34433  Beyoğlu / İstanbul
Tel: 0 212 245 89 58 / 0 212 245 90 96 Fax: 0 212 245 89 58
www.bsb.org.tr

İlgili Konular

SON KUMSAL, Karadeniz Halkının Yol Yapma Bahanesiyle Denizden Koparılışının Hikayesi

Güzel bir yaz günü, Vakfıkebir kasabasının Dutluk plajında neşeyle başlayan çocuklar, top oynayan, horon tepen gençler, güneşlenenler, yüzenler. Bir kaç yüz metre uzakta, onlarca kamyonun sahile boca ettigi kayaları…
devamı»


Bir Türk Sanatı Olarak Sahil Doldurma ve Son Kumsallarımız

Karadeniz’i otobana kurban edişimizin belgeselini çeken Aydın Kudu ve Rüya Köksal, son kumsallarımızı kurtarabilmek için kasaba kasaba dolaşarak filmlerini gösterecek.

İlk Karadeniz sahili keşfimi ancak 2000 senesinde yapabildim. Birbirine birkaç…
devamı»


“SON KUMSAL” İsimli Belgeselin Gösterimi Engellendi

BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği

Birliğimiz üyesi Rüya Arzu Köksal’ın yönetmenliğini yaptığı “Son Kumsal” isimli belgesel film Karadeniz sahillerinde birçok yerde gösterilmiş ve büyük ilgi ile karşılanmıştır. Aynı filmin 22 Temmuz 2008 tarihinde İnebolu’daki gösterimi…
devamı»
Tasarım: Studio Martin